Od 4 godzin dziennie do największej stacji telewizyjnej w Polsce,  czyli 25 lat Telewizji Polsat!

05 grudnia 2017

Od 4 godzin dziennie do największej stacji telewizyjnej w Polsce, czyli 25 lat Telewizji Polsat!

Od ćwierć wieku Telewizja Polsat gości codziennie w domach Polaków! Pierwsza komercyjna stacja telewizyjna rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku. Kultowe filmy i seriale, programy rozrywkowe na światowym poziomie, rzetelne informacje oraz transmisje z wielkich wydarzeń sportowych – tak zdobyto sympatię milionów wiernych widzów!


5 grudnia 1992 roku – 5 grudnia 2017

Początki Telewizji Polsat to dwie kamery, jedno skromne studio, trochę sprzętu telewizyjnego, ale przede wszystkim grupa zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej i stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną.

Telewizja Polsat to dzisiaj 24 kanały telewizyjne, w tym 17 w jakości HD. Nadawane 24 godziny na dobę, codziennie ogląda je 20 milionów Polaków. Oferowane jest wszystko to, o czym każdy widz może sobie zamarzyć:

 

• rzetelne programy informacyjne, publicystykę – wg. badań CBOS za 2017 r. Polsat News i Wydarzenia uznawane są za najbardziej bezstronne źródło informacji. Tak uważa 46 procent ankietowanych. Programy interwencyjne pomogły setkom ludzi pokrzywdzonych przez państwo i los;

• największe wydarzenia sportowe: pierwsza zawodowa walka w Polsce: Andrzej Gołota – Tim Whiterspoon, relacje z wyścigów Formuły 1, Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii 2002, piłkarskich Mistrzostwa Świata z Niemiec 2006, EURO z Austrii i Szwajcarii 2008, siatkarskich Mistrzostwo Świata i finał z Brazylią 2014, eliminacje oraz EURO 2016, gale Polsat Boxing Night oraz KSW;

• najlepsze filmy i seriale: najgorętsze premiery kinowe w paśmie MegaHit, kultowe seriale i sitcomy;

• koncerty, widowiska kabaretowe i festiwalowe, doskonałą rozrywkę, muzykę oraz niezapomniane talent show, Sylwestrową Moc Przebojów i koncerty kolęd.

Trochę historii

Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16.30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku, pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się „Informacje” – pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w „Wydarzenia”. W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polsat koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji Polsat zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej - „Na każdy temat” prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: „Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter”.

W 1996 roku wystartował Paszport POLSATU - pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program „DISCO POLO LIVE”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy.

Wiosną 1999 roku na antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce – „Świat według Kiepskich”, a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy – Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Rok 2002 przyniósł „Bar” i „Idola”, którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku – pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku prezentowani są debiutanci i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal). W 2006 roku po raz kolejny pokazane zostały piłkarskie Mistrzostwa Świata, tym razem z Niemiec, a po raz pierwszy stacja zorganizowała dwa wydarzenia, które na stałe weszły do ramówki kanału. W Słomczynie rozpoczęto kolędowanie z Polsatem, by rok później koncert kolęd zrealizować w kościele św. Anny w Warszawie, a tradycja koncertów kolędowych w stacji dorównała tej związanej z „Kevinem samym w domu”. W Krakowie zaś, odbył się wielki sylwestrowy plenerowy koncert gwiazd, który od 2007 roku znamy pod hasłem ”Sylwestrowej Mocy Przebojów”. Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show „jak Oni śpiewają”, w którym przez 6 edycji widzowie zobaczyli m.in. takie gwiazdy jak Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 ponownie był przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce Polsat pokazał wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. W portfolio zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu „Wydarzenia”, od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne. To była prawdziwa niespodzianka. W marcu zadebiutował wyczekiwany przez widzów, a przez stację gruntownie odświeżony „Taniec z Gwiazdami” – program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. We wrześniu serca kibiców najpierw zdobyli siatkarze sięgając po upragnione Mistrzostwo Świata, a finał z Brazylią, oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Następnie polska piłkarska reprezentacja w eliminacjach piłkarskiego EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad drużyną Mistrzów Świata - Niemiec. Jeszcze tej jesieni, pokazaliśmy pierwszą edycję muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który bawi miliony widzów do dziś.

W codziennej pracy stacja nie zapomina też o tych najbardziej potrzebujących - już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję Polsat, niesie pomoc chorym dzieciom. Jak dotąd dzięki wspólnej ofiarności stacji i wiernych widzów pomoc dostało ponad 30 tysięcy małych pacjentów, a Fundacja Polsat wsparła finansowo 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, remontując oddziały lub wyposażając je w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

 

Wyjątkowy, multimedialny koncert jubileuszowy – 11 grudnia 2017 godz. 20.00

Swoje 25-lecie Telewizja POLSAT świętować będzie 11 grudnia o godzinie 20.00. Właśnie o tej porze zaprosimy naszych widzów na galę do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie odbędzie niepowtarzalny, multimedialny spektakl. Czeka nas dużo znakomitej muzyki w wykonaniu cenionych artystów oraz materiały wspomnieniowe od których nie jednemu z widzów zakręci się łza. Ważnym elementem transmisji będą wyjątkowe efekty specjalne, jakich w żadnej polskiej telewizji nie widział dotąd nikt. Nic dziwnego, bo Polsat to niekwestionowany lider w realizacji spektakularnych koncertów, gal i festiwali. Stacja wykreowała wiele cenionych marek: Sopot TOPtrendy Festiwal, Sylwestrowa Moc Przebojów, Polsat SuperHit Festiwal, Disco pod Gwiazdami, czy Roztańczony PGE Narodowy. Z Telewizją Polsat współpracują najpopularniejsi i utytułowani artyści, których oczywiście nie zabraknie podczas Gali 25-lecia. Wśród nich usłyszymy między innymi: Marylę Rodowicz, Agnieszkę Chylińską, Sylwię Grzeszczak, Grzegorza Markowskiego i Perfect, Ewę Farną, Annę Wyszkoni, Natalię Szroeder, Igora Herbuta i LemON, Piotra i Wojciecha Cugowskich, Pawła Kukiza i Jana Borysewicza, Bednarka, grupę Enej oraz „czterech tenorów”, których występ będzie dla widzów prawdziwą niespodzianką. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Orkiestra Tomka Szymusia.

oferta